Co je nového v estetice

Tereza Hadravová

Jak se v laboratoři zkoumá umění?

Jaký smysl má umění? Proč by společnost měla podporovat tvorbu a recepci uměleckých děl? Tyto dávné otázky filozofů dnes častěji zaznívají z vědeckých pozic. Psychologové, biologové či neurovědci se pokoušejí odhalit, v čem spočívá mocná působnost uměleckých děl.


Nalezené odpovědi nejsou revoluční, ale zdá se, že se díky nim v estetice děje cosi nového. Kniha sleduje některé ze soudobých pokusů přivést k sobě dva způsoby řeči – filozofickou reflexi a vědecký výzkum na první pohled téhož předmětu: uměleckého díla.


Vydání knihy umožnila finanční podpora Ministerstva kultury České republiky a Státního fondu kultury ČR. Děkujeme.

Co je nového v estetice

Recenze

Autorské čtení / MFDF Ji.hlava
Recenze / Denník N
Recenze / .týždeň
Recenze / Aesthetic Point
Ukázka / Medziknihami.sk
Reportáž / Slovenská televize

ISBN 978-80-906089-7-9

2016, Praha: Nová beseda, 99 stran, flexovazba, 127 x 197 mm

Obsah • Ukázka z knihy
obsahnáhled
e-kniha
ebook z knihkupectví Kosmasebook z knihkupectví Martinus.sk
Knihu doporučují

„Stručná knížka důležitá jako úvod do radostné vědy. Připomněla mi, proč jsem stále rád, že jsem vystudoval právě estetiku. Estetické soudy se rodí ve vědomí, proto je zkoumání tohoto mimořádně složitého fenoménu výzvou pro další generace estetiků, kteří milují svůj obor.“ Michal Hvorecký, spisovatel

„Text se nesnaží předložit zázračnou roli neurovědy v estetice, ale zůstává ucelený, vyvážený a správně kritický vůči ambiciózním interpretacím. Sečteno a podtrženo: byl jsem mile překvapen. “ Adam Růžička, doktorand experimentální psychologie, University College London

Sdílejte
Facebook Twitter Google+ Goodreads Pinterest Tumblr
Co je nového v estetice

Tereza Hadravová

Tereza Hadravová je editorkou mezinárodního odborného časopisu Estetika: The Central European Journal of Aesthetics. Kromě akademické oblasti publikuje v online revue o dokumentárním filmu dok.revue. Absolvovala Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy a část studia strávila v zahraničí na Simon Fraser University ve Vancouveru.

Foto © Karel Cudlín