Next book

Next book je nový formát elektronických knih, který přenáší čtení knih přímo do prostředí webu. Umožňuje vytvářet a pohodlně číst knihy obohacené o multimediální obsah a interaktivní funkce. A jelikož jsou next booky na webu, je možné je číst prakticky na jakémkoliv zařízení, starém, novém, i budoucím – stačí k tomu webový prohlížeč.

Vyzkoušet první next booky.

Pro zpřístupnění next booků je potřeba se přihlásit. V případě, že ještě účet nemáte, na stejné stránce se můžete registrovat. To vám nezabere víc než dvě minuty. Po přihlášení se na této stránce, přes detaily knih, nebo skrze uživatelské menu nahoře dostanete přímo ke knihám, které jsou aktuálně k dispozici.

Next book je experimentální formát, který je pořád ve vývoji. Prosíme tedy o shovívavost s případnými nedostatky. Budeme rádi, když se s námi podělíte o své dojmy a zkušenosti s next bookem na knihy@novabeseda.cz.

Zdarma k dispozici je nová publikace, vyvinutá přímo pro formát next booku – Nejlepší plagiát. Ta přináší úplně nový způsob čtení a pomocí interaktivních cvičení s v ní naučíte, jak se dají odhalovat plagiáty. Kromě toho si můžete zdarma přečíst také next bookovou verzi Co je nového ve filmové vědě.

Chcete používat next book pro vaše vlastní knihy nebo se podílet na jeho dalším vývoji?

Kontaktujte nás na e-mailu knihy@novabeseda.cz, zkuste si vytvořit next book pomocí šablony, nebo se podívejte rovnou na zdrojový kóddokumentaci:

Pro zjednodušení tvorby knih je k dispozici šablona knihy, která obsahuje funkční ukázky všech datových struktur a publikačního procesu. Při použití této šablony si uživatelé vystačí se znalostí základních nástrojů (node.js, Markdown, YAML), ale zároveň mohou šablonu dále upravovat na základě znalosti webových technologií.

Šablona nb-boilerplate: https://github.com/next-book/nb-boilerplate

Zdrojový kód formátu next book je k dispozici volně pod licencí GPLv3 na platformě GitHub a má dvě hlavní složky:

Pokud s formátem next book začínáte, je k dispozici dokumentace pro první použití jako součást šablony knihy zde: https://github.com/next-book/nb-boilerplate/blob/master/README.cs.md — tato úvodní dokumentace zároveň odkazuje na zbývající části, aby se zájemce o využití řešení mohl lépe zorientovat v celém softwaru.

Programátorská dokumentace uživatelského rozhraní je součástí kódu. Dokumentace generátoru knih je publikována jako součást generátoru: https://next-book.github.io/nb-mapper/api/