Co je nového ve filozofii

Miroslav Petříček

Pohyby současného myšlení

Myšlení, filozofické nevyjímaje, je aktuální, to jest nějak nové, jen tehdy, pokud se pokouší překračovat své vlastní hranice. Své době odpovídá tím, že se mění. Kniha sleduje právě tento pohyb transformace v posledních desetiletích. S prolomením hranic Nietzschem nic neskončilo, právě naopak. Filozofie i nadále překonává horizonty a nastoluje klíčové otázky. Ovlivňuje a zasahuje mnoho jiných oborů. Zážitek myšlení tohoto textu vás pohltí a v důmyslné úvaze, co je to vlastně „nové“, ukáže, jak současná filozofie pohlíží na média, smysl, odchylování a navazování – i v kontextu motivu hranice, jenž rezonuje nejen touto knihou, ale také celou společností.

Co je nového ve filozofii

Recenze

Článek o autorovi / Respekt
Recenze / Kultura21.cz
Recenze / Filosofický časopis
Reportáž / Slovenská televize

ISBN 978-80-906751-8-6

2018, Praha: Nová beseda, 89 stran, flexovazba, 127 x 197 mm

Obsah • Ukázka z knihy
obsahnáhled
Knihu doporučují

„Petříčkova zkoumání jsou hostinou postmoderní filozofie, strukturovanou do témat, která autorovi vykrystalizovala po konci metafyziky: hranice, hra, odchylování, navazování, smysl smyslu, medialita médií. Kdo by se nadál, že filozofická postmoderna a její beznadějný nihilismus bude ve srovnání s politickou a mediální post-pravdivostí a post-faktičností nakonec radostným čtením.“ Irena Reifová, socioložka médií

„Není to už jen půlnoc co kašny mate šepotem co se všude rozléhá A písek je abecedou věcí na hranici, co je bezmezná, bezbřehá.“ Jiří David, výtvarník (úryvek z básně Dotkni se mne - jako pocta myšlení M. Petříčka)

Sdílejte
Facebook Twitter Google+ Goodreads Pinterest Tumblr
Co je nového ve filozofii

Miroslav Petříček

Miroslav Petříček je filozof, přednášející na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, a profesor oboru Filmové, televizní a fotografické umění a nová média na Akademii múzických umění v Praze. Odborně se věnuje současné filozofii. Filozofické texty mimo jiné překládá z francouzštiny a němčiny. Jeho publikační činnost je rozsáhlá, naposled vydanými knihami jsou Myšlení obrazemObraz a slovo / Slovo a obraz (spolu s Rudolfem Filou, vyšlo na Slovensku). Letos vyšla Filosofie en noir.

Foto © Karel Cudlín